2024. május 21., kedd

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#203847
Igen ,felhízik azt leszakad Észak-Amerikára vidám
#203846
Ezaz. Inkább most tomboljon, mint télen. (legalábbis reméljük) Még ez jó is lehet, ha most jól felhízik a hidegbázis.
#203845
Többen aggódnak látom az óceáni aktivitás miatt. Ezen csak mosolygok. nevet A dühöngõ csigagyár ennél jobbkor nem is jöhetett volna, kívánni nem lehet tökéletesebb idõpontot. Tomboljon csak gõzerõvel, akár egy hónapig is. Ha pedig netán nem akar majd tágítani hosszú ideig, esetleg hónapokig!? Na, bumm! Akkor jön 2006-2007 újratöltve, vagy még annál is rosszabb. És??? Egyszer annak is újra be kell következni. kacsint Jelenleg nagyon helyben vagyunk, klasszikus õsz van, aminek lenni kell ilyenkor.
#203844
Komolyan a telet várjátok? Nyár és Tél között van egy olyan évszak, hogy ÕSZ! vidám De úgy látom sokan a nyárból a télbe menne, és már temetik a meg el sem jött telet... Ugyan kérem..nevet Csak maradjon még fent északon a hideg, hagy legyen jó "sok" belõle télre.
#203843
Amíg nem nyomul be ÉK felõl a magasnyomás (1040 Hpa tól felfelé) a jeges tenger fölé addig itt érdemi tartós hidegelárasztás nem lesz. (másik verzió lenne az Izlandi minimum helyén képzõdõ masszív magasnyomás, de ebbõl fejlett Szibériai hidegmag nélkül csak hidegöblítésekre futja.)
Jelenleg nincs ilyen, sõt ÉK irányban is alacsony nyomás uralkodik, tehát mi lökné ránk a hideget?

Azonban a DNY-ÉK irányban húzódó futóáramlás szöge Európa felett a következõ idõszakban emelkedik, a modellek ezt kapizsgálják, az 1030 is szépen megjelenik, egyelõre tõlünk északkeletre így mi még ennek az északi tengely felé húzódó AC elõoldali részén leszünk. Ez ahelyzet a jövõ hét közepére NY Európában már (az idén egyébként megszokott verkli szerint) mélyrefutó hidegelárasztást hoz, s ezzel együtt szépen át is megyünk újra meridionalitásba. Nálunk K-DK irányból az AC jóvoltából még tarthatja magát a meleg, bizonytalan ideig (ha nem fullad tartós stratusba, de elképzelhetõ, hogy a száraz kontinentális levegõ miatt még megússzuk ezt is), de valószínû ÉK en a magasnyomás egyre masszívabbá válik majd, s végül Grönlandnál is megjelenik a tranziens magasnyomás. A következõ hidegelárasztást jövõ heti után 2 hét követéssel várom, ami nálunk akkor már tél beköszöntével járhat. tehát nem kizárt, hogy még néhány nappal 20. elõtt!
#203842
Tulajdonképpen igaz hogy egy darabig nem kell tartani semmiféle hidegbetöréstõl,mert olyan messze vannak a hidegebb légtömegek hogy teljesen mindegy milyen lesz a következõkben az áramlás.November elején még kelet,délkelet felõl is meleg levegõ érkezik,holott ilyentájt onnan már nagyobb eséllyel kontinentális,hideg levegõnek kéne jönnie.
Tehát egyelõre felesleges a közeledõ téllel foglalkozni,mert minden elõrejelzésre van cáfolat. De én kitartok amellett sokakkal ellentétben,hogy nekem nem tetszenek az elõjelek.Ne legyen igazam.
#203841
Már megjegyeztem itt november közepéig ne várjunk telet ,meg hideget.Tartós dolognak néz ki egyenlõre ,érdekesség hogy az elmúlt évekkel ellentétben nem tud a hideg megrekedni a Észak-Kelet-Szibériai területeken ,ill. inkább Észak-Amerika felett koncentrálódik ,és nem is akar onnan elmászni ,és addig ne is várjunk telet itt...
#203840
Nálam 23.7°C lett a maximum, nagyon jó idõ volt ma! nevet
#203839
Najó, abból a szempontból persze! kacsint

Néhány kósza felhõ van az égen meg a szél is még fúj, ha így marad enyhe éjszakánk lesz.
#203838
Nekem sokkal jobban esik ez a mostani 23 fok: minden nap, amikor nem kell fûteni azt jelenti, hogy ennyivel több pénz marad a bukszában nevet
#203837
Nálunk "csak" 22,4 fok lett a Tmax, de így is nagyon szép idõ volt, fõleg a késõ délelõtti óráktól amikor felszakadozott a felhõzet. Ez nálunk egyben október legmelegebb napja is eddig, és az elsõ 2-essel kezdõdõ két számjegyû maximum. nevet
#203836
Pont azon filóztam is, mennyire más egy mostani 23-24 fok, mint egy április-májusi.
Akkor várjuk a meleget és a meleg felé megyünk, ezért valahogy jobban esik, mint most azzal a tudattal, hogy a hideg, a tél felé megyünk.
Kicsit olyan nyomasztó számomra, persze azzal együtt, hogy nagyon jól esik!
#203835
A továbbiakban is csak az unalomig ismételgetett kitartó elõoldal,talán csak annyi a változás hogy november elejére a lassan gyengül a hatása de igazából nem szünik meg.850hPa-n is valamivel hûvösebb lesz.Cserébe viszont növekszik a ködhajlam,ami néhol már egész nap megmarad ezért lesz már 10 fok körüli esetleg ez alatti T.max.is.Persze ha addig nem változik valami.Tehát a meridionális makroszinoptikus helyzetre egyelõre még nincs meg a hajlam.
#203834
Nálam is pont ennyi, szép vénasszonyok nyara nevet
#203833
23,4 bocsánat!
#203832
Ha nyáron visszanézed, nagyon sok napon mér 1-2 fokkal a környezete fölé.
Persze nagyon jó befülledõs helyen van, egy fákkal körbevett területen, ideális hely nappali bemelegedésre, és ugyanezért éjjeli lehûlésre, pont ezért éjjel a "dombi" fekvése ellenére jól le tud hûlni, mert a fagylefolyást gátolják a növények.
Mondjuk télen nincs rajtuk lomb, bár fenyõkre is emlékszem körben, amik ugye nem lombhullatók.
Homoktalaj is a magas maximumok mellett szól, de ezektõl függetlenül is gyakran durván kilóg.

T max 23,7 fok, nagyon meleg volt ma!
#203831
Ha a Hochnebel mázli, akkor hamar cserélunk laza mert én ki nem állhatom. Viszont 1-2 alkalommal már az is elofordult, hogy Pozsonyban nagyobb hó volt, mint a Tátra alján, meg 93. novemberében is kaptunk 2 jó nagy hóágyúzást, igaz a folytatás minden, csak nem téli volt. 1986: jól emlékszem rá, nem akart véget érni a tél és még áprilisban is jott egy jókora hideghullám. Abban az évben gyakori volt a keleti áramlás, akkor érettségiztem ( de szép emlék), viszont volt 0:6 az oroszoktól, Csernobil, miegyébb, vissza nem kívánom nevet
#203830
Azért ez a bajai automata elég durván kilóg.
#203829
Aki érdekelt az Elõrejelzési versenyben, nézzen be a fórumba! Link
#203828
Egy ismerõsöm kérne egy kis segítséget egy MTA kutatás kapcsán (meteorológiai törvény témájában) Kérlek aki tud segítsen neki, vagy adjon neki tippet kit, hol érhet el.
Köszönöm!

Kedves Metnetesek!

A segítségeteket szeretném kérni egy most zajló szociológiai kutatáshoz.

A kutatás témája a közelmúltban újraszabályozott piacok (pl. trafik, hulladék, taxi), így a meteorológia piac tervezett újraszabályozása (nem baj, hogy ez effektíve még nem történt meg), a kutatást az MTA Közgazdaságtudományi Kutatóintézete végzi, Laki Mihály közgazdász vezetésével az OTKA támogatásával.

Olyan metnetes õstagot keresek, aki szívesen megnyilvánulna a témában egy rövidebb beszélgetés erejéig, természetesen név nélkül.
Nagyon hasznos lenne a meglátásotok, tapasztalatotok, hiszen ti régóta szereplõi vagytok ennek a szférának!

Kérem, aki szívesen segítene, erre a mailcímre írjon:
[email protected]
Segítségeteket elõre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Béládi Olívia
szociológus-történész, Ph.D hallgató
BCE Szociológia Doktori Iskola
+36309050307
#203827
Arra a havazásra én is jól emlékszem, mint harmadéves egyetemista szintén Budapesten éltem át. havazas Az erõs keleti szél ellenben nem tûnt fel (A tartós havazások nálunk rendszerint keleties légmozgás mellett lépnek fel, igaz, a keleti szél nem szokott viharos lenni)
Aztán, ahogy írod is, megenyhült az idõ. December elején újra támadott a hideg: igen fagyos levegõ közelített meg minket északkeletrõl, közben az elõoldali melegáramlásban érdekes módon erõs ény-i szél fújt. Sajnos, a hidegtömeg visszahúzódott, mielõtt elárasztotta volna a Kárpát-medencét. Így csak északkeleten következett be átmeneti, gyenge lehûlés. Ezután anticiklonális idõszak következett, karácsonykor hidegpárnával, fagypont alatti hõmérséklettel, zúzmarával. December legvégén mély észak-európai ciklon igen fejlett hidegfrontja haladt át felettünk, mögötte több fokkal hidegebb levegõ árasztotta el országunkat. Dec. 30-án már nem emelkedett 0 fok fölé a hõmérséklet. Szilveszter napján a kialakult mediciklonból országos havazást kaptunk, de északnyugaton csak 5 cm körüli hóréteg alakult ki. havazas
Január elsõ dekádja viszonylag hideg, száraz idõt hozott: a hó megmaradt.
Ezt követõen nagyon megenyhült az idõ, a hónap további részében elõoldali-ciklonális szituáció volt délnyugati áramlással, sok esõvel. [esõ]
Január utolsó napjaiban ismét támadásba lendült a hatalmas északkeleti hidegtömeg: Dél-Oroszországban -30 fokos maximumokat mértek, és a fagyos levegõ lassan, biztosan tért hódított irányunkban. Tõlünk dny-ra igen aktív mediterrán ciklon képzõdött, mely febr. 1-én valóban viharos, már-már orkán erejû délkeleti szelet okozott (Itt utalok vissza az általad említett szokatlanul erõs keleti szélre. Úgy látszik, az idõjárásnak azon a télen külön hajlama volt rá)
Febr. 2-án árasztotta el gyenge havazás kíséretében a kontinentális hideglevegõ az országot. hideg Innentõl kezdve hosszú hetekig volt minden finomság: ismétlõdõ, kiadós havazás, hófúvás, vérfagyasztó hideg. Különösen zordra fordult az idõ február 3. dekádjában, mikor rendesen már a koratavasz kopogtat. "Füstölõ", igazi orosz fagy volt, napközben is -10 fok alatti értékekkel, éjszaka pedig helyenként jóval -20 alatti hõmérséklettel.
A tél abban az évben "nem vett tudomást" a naptárról, márc. 10. környékén is természetes jégen korcsolyáztunk, de kásás jég még márc. 19-én is volt! hideg
#203826
Én csak simán a wetter24-en néztem, ahol kell egy kis "fantázia" a felhõzet szintjének megállapításához. nevet
#203825
Igen, én ott láttam, de JoeJack szerintem máshol, talán van még oldal, ahol elérhetö regisztáltaknak, szoktak is onnan linkelni... (melyik is az az oldal? nevet)
#203824
A bajai automata megint felszaladt egy kicsit. Mitõl mér ez ilyen kiugró értékeket? Vizsgálták már? Gondolom az OMSZ-nak is feltûnt, hogy valami nem stimmel vele.
#203823
...Igen enyhe volt az éjszaka DNY-on, meg is dõlt a mai Tmin max: Link
Az eddigi 14,2°C után az új rekord 16,0°C (Kaposvár)
#203822
Nálatok Pozsonyban is keresztbe tehet. zavarban Ez a terület kívül esik a Kisalföld középsõ, dny-ék tengelyû, déliszél-érzékeny sávján. Itt már lehet "soproni" köd ill. hochnebel beragadás.
Nálam, aki a sáv közepén üldögélek, ilyen nincs. Errefelé délies légmozgás mellett köd nem bír lenni. Hej, de utálom lakóhelyemnek ezt a jellegzetességét! duhos
Az én szememben Pozsony mázlista. nevet
#203821
Nem is az absz. mélysége volt a szembetûnõ, hanem a relatív. Dániánál egy 1050 hPa-os AC volt, miközben az Adrián 1005 hPa-os mediterrán ciklon, ami önmagában nem egy bestia, de az AC-nal közös áramlással már hozta a cuccot a Kelet-Európai-síkságról. Gyorsan ránézve az akkori adatokra, Marcaliban volt a legnagyobb hótakaró 25 centivel.
#203820
Szinte mindig november 20.-a után jön a tél ! kacsint kacsint


Én még azt is tudom hogy május 20.-a után jön a nyár jövõre is, és gyanítom igazam lesz. zivatar
#203819
Még csak malacuk sem lesz ha bejön! Ugyanis ekkortájt érkezik valóban az elsõ síkvidéki hóesés, az elsõ téliesnek nevezhetõ epizód - általában. Tehát rafkósak ... laza
#203818
Stratustérkép az ECM-nél, ez vajon hol érhetõ el (ecmwf.int netán?) nevet
#203817
Nagyon érdekes hónap ez a november,remélem az idén sem fog változatosságokba szûkölködni.Ilyenkor már növekszik a mediterrán ciklonok kialakulásának gyakorisága,nõ a hõmérsékleti kontraszt észak és dél-Európa között.Régebben emlékszem rá hogy az elsõ jelentõsebb hó 15-e és 25-e között esett le.
Nekem a legemlékezetesebb november közepi havazás 1985 november 20-a elõtt volt egy-két nappal,amit egy rendkívül aktív mediciklon okozott.Viharos keleti szélben igen intenzív havazások voltak ebben az idõszakban,valóságos hóvihar alakult ki itt a fõvárosban.Számomra mégis a legérdekesebb a viharos erõsségû keleti szél volt,ebbõl az irányból ilyen erõsségü szelet még nemigen tapasztaltam.Ez is érzékeltette a ciklon mélységét és aktivitását.Csak azért nem tudott jelentõsebb hótakaró kialakulni mert a hõmérséklet ha kevéssel is de fagypont felett volt nappal.Nagyon emlékezetes ciklon volt,volt olyan hely az országban ahol azért jelentõsebb hótakaró is kialakult.Persze utána megenyhült és az elvitte a havat.
#203816
Megelöztél, épp az elöbb láttam az ECMWF-en a kiterjedt stratus-t holnapra az országra. Kiváncsi vagyok megvalósul-e...

Németországban holnap helyenként 15 fok fölé is mehet a T850 (a jellemezö persze inkább 10, 14 fok lesz), kiváncsi vagyok mire lesz elég. Offenbachra azért egy legalább kerekített 24 fokot várok, délebbre fõnnel 25+ is összejöhet...
#203815
Holnapra már az ECM is jelzi a kiterjedt stratust, nemcsak a HR modellek.

Most jön majd a jelentõsebb hõmérsékleti ugrás a magasban, a szél pedig a déli, DNy-i tájakat kivéve elég gyengécske lesz. Ráadásul nedvesebb légtömegek érkeznek fölénk.

Szerdára viszont feltámad a szél, kiszáradunk, további meleg érkezik, úgyhogy az ország nagy részén napos idõ valószínû. Északon, ÉK-en lehet még beragadás (az Északerdõ "hátoldalán"). A Dunántúl nyugati felén a történet már átesik a ló túloldalára: túl erõs lesz a légmozgás, mérsékelve a felmelegedést és rontva a hõérzetet.

Csütörtökön gyenge front, sok felhõvel.

Hétvége: a tegnapi, ÉNy-i esethez hasonló, lassan feloszló, nagyobb ködfoltokra lehet számítani jelen állás szerint, de nagyobb stratus nem valószínû.

Tehát, ahogy korábban is kinézett, ez az elõoldal már nem a többnapos, országos nyárról szól, a magas T850 elég sok helyen képtelen lesz realizálódni az idõszak nagy részében. Ettõl persze még akár napi melegrekord is kifuthat, ahogy azt Lász mester már jó elõre megjósolta.
#203814
Ha a tél elmarad, akkor lesz ez vicces. nevet Bár a következõ tél is nov. 20-a után lesz.
#203813
200 évig minden évben az elmúlt 200 év leghidegebb telét kell megjósolni, majd 200 év múlva kiderül, hogy egyik évben igaza volt.

Összegészében meglátásom szerint egyébként az átlagosnál csak kissé hidegebb de csapadékos (havas) elhúzódó télnek néz ki, nov 2 fele, december és március átlaga lehet jelentõsen hidegebb, az idei õsz hasonlósága alapján már egyre inkább figyelembe veendõ, hogy 2008-2009 tele milyen volt. Természetesen az idei valószínûleg nem lesz pont ugyanolyan, és lehet jelentõsen eltérõ is, de legalább van egy figyelembevehetõ példa ami alapján ne várjak extrém telet.

Jövõ vasárnapról hétfõnre virradóra nagy valószínûséggel NY felõl hidegfront vonul át, frontvonalon csapadékkal, talajon nem okoz jelentõs lehûlést, T850 en a visszaesés átmeneti, utána hétfõn kristálytiszta idõ lesz és november elsõ hete "enyhébb" kiadásban (15-21 fok) hasonlítani fog erre a hétre. (fõként a GFS alapján, az ECM elõtte nyomott elõoldalt vár, így vasárnap is esélyes az ország déli részén a nyári nap.
#203812
Gondolják a hamarosan véget érõ délnyugatias áramlás után egyre nagyobb esély lesz a hidegelárasztásra. A növekvõ hidegbázis miatt. hideg
#203811
Üveggömb:-)
#203810
Román meteorológusok szerint november 20. után érkezik meg a tél, vajon honnan tudhatják ezt?!
#203809
Nalam meg tegnap este is nyitva volt ablak, ajto...egy poloban apszolutte nem volt hideg. Reggel volt par csepp eso itt is, most mar lassan kezd kiderulni...csak ez a szel idegesito hogy nem tud mar igazi szelcsendes idojaras lenni, igaz tegnap alig volt szel de ma mar emgint azert fujdogal.
#203808
Eddig igazán ocsmány idõ volt, erõsen felhõs éggel, légmozgás nulla, a kémények összes füstje az alsó 50 méteren ragadt. Szerencsére fokozatosan távozik DK felé a felhõzet, úgyhogy most már süt a nap.
#203807
Én is orulok a jó idonek, ám az orf szerint Bécsben, Burgenlandban holnaptól makacs Hochnebel lesz az úr. Nem tesz ez majd nálunk is keresztbe nálunk a melegnek?
#203806
Igy van, meg egy het jo ido, kb ebben az idoszakban szoktunk atesni a lo tul oldalara.
#203805
A lényeg az, hogy végre igazi szép idõ lesz a héten:-) Egészen vasárnapig kárpótol engem sok idei õszi fagyoskodásért a hét, így ezt én igenis megérdemeltem:-) Szerda és a péntektõl kifejezetten nyár:-) Aztán sajnos jön ami elkerülhetetlen de most örüljünk inkább a hétnek. A 28,4 fok még bõven meg is lehet, amit tippeltem:-)
#203804
Tegnap 21,4 fokkal újabb idei októberi melegrekord volt itt, de a tv által hirdetett meleg nyári idõ azért túlzás (mutogattak 27 fokos, napra tett szegedi hõmérõt). Az adatbázisban 23 fokkal sem találkozom, és a mai sok felhõ mellett meg az ismét záporosra, zivatarosra forduló idõben sem várok többet a tegnapi T-nél, de korántsem lenne egy 25 fok olyan rossz, mint télen egy -25 fok.
Érdekes eszmecsere zajlott itt tegnap, kár érte, hogy kárba vész, mert nem az arra való fórumban történt.
A GM, mint melegedés (ami most már évek óta stagnálás) szerintem is ténykérdés, de igazuk lehet azoknak, akik szerint cirkulációs, több évtized után megváltozó sémák okozataként is értelmezhetõ, melyet mondjuk a napaktivitás is felerõsíthetett, nem csak az ember. Továbbra sem értem azokat, akik nagy veszélyt látnak eme 2-3 évtizedes kilengésben. Én még mindig nagyobb bajnak látom, ha ugyanennyit mondjuk negatívba lengene ki az idõjárás. Hótlan teleken én is szomorkodtam valaha, de az elmúlt tél megmutatta, hogy milyen, ha sok a hó, meg hóvihar. Érdekes, hogy a károk (a hóviharban foglyul ejtett autósok sem) bekövetkeztekor senki nem örömködött, hogy végre vége a hideg és hó nélküli egykori GM éveknek( bár ilyenek nem is nagyon voltak, inkább forróbb nyarak).
#203803
Így gondolom én is (ami a napfoltelméletet illeti), igen eros érvek szólnak mellette, ezt immár paradigmaként konyvelhetjuk el. Viszont jó lenne végre tiszta vizet onteni a pohárba, milyen mértékben hat az ember a klímára. Felindultságomban a múltkor elvetettem a sulykot, amikor álelméletnek tituláltam az ENSZ által koordinált kutatásokat, ám túl sok emogott az onos érdek és a $, hogy ezt objektívnek lehessen venni. Azaz bizonyos mértéku emberi hatás lehet a klímára, de biztos vagyok benne, hogy ez nem abban a mértékben és formában érvényesul, ahogy azt az algóristák állítják nevet
#203802
Link

Ez már nem csak egy eltévedt futás. 27-28-án véget ér e mostani jó idõ.
#203801
21 óra óta 19 fok körül van a hõmérséklet, szinte trópusi éjszaka október második felében. Link nevet

Fórumhelyszín: Váralja
#203800
Link

Eszerint a Dunántúlt teljesen beboríthatja szerdán a 15 fokos izoterma 850 hepán.
Ha ez megfelelõen tudna érvényesülni (sok napsütés, átkeverõ szél), az rekord közeli értékeket jelentene némely DNY-i állomáson. laza
#203799
Beírom ide isnyelvnyujtas
Holnap reggel 7:15-kor Pitom jóvoltából lesz pár kép, illetve említés a találkozóról az m1-en.
#203798
O.K. nevet
A "színvonalas, konstruktív" eszmecserérõl annyit, hogy én is nagyon élveztem. De bezzeg, ha instab vonult volna át felettünk, vagy óriási mennyiségû esõ esne, vagy hõmérsékleti rekord volna kilátásban, nemigen tudtunk volna érvényre jutni az elméleti szövegünkkel. kacsint
Jó ez az unalmas (legalábbis drámai események szemszögébõl unalmas) idõjárás. Legalább a társaság egy része megállt elmélkedni alapkérdéseken. nevet

Utolsó észlelés

2024-05-20 23:43:06

Ercsi

18.1 °C

00000

RH: 76 | P: 1011.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121826

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.